Chip tuning auta

Chiptuning polega na zwiększeniu mocy i momentu obrotowego poprzez odpowiednie modyfikacje programowe. Nowoczesne systemy silników spalinowych sterowane są elektronicznie. Producenci pozostawiają spory margines, który pozwala nam na bezpieczny chiptuning o przyrostach mocy około 25% bez ingerencji w podzespoły mechaniczne silnika.

W swojej ofercie posiadamy Hamownię Podwoziową Obciążeniową renomowanej firmy dynoKRAFT, która różni się od hamowni inercyjnych większymi możliwościami pomiarowymi, a zarazem dokładniejszą weryfikacją poszczególnych parametrów pracy silnika. Posiadamy również możliwość pomiarów aut z napędem 4×4 – hamownia dynoPro.

Mamy 6 opcji pomiarowych na Hamowni Obciążeniowej:

– inertial – obciążeniem jednostki napędowej są rolki hamowni – czas pomiaru 10-30 sekund

W kolejnych trybach  obciążeniem silnika jest hamulec elektrowirowy. Czas pomiaru jest nieograniczony.

– Steady RPM – utrzymuje stałe RPM silnika, jakie zadamy

– Ramp – w tym trybie mamy możliwość pomiaru symulując nachylenie drogi

– Brake mode – tryb pozwalający płynnie regulować  obciążenie silnika 

– Sequencer – ten tryb pomiaru wykonuje analizę jednostki napędowej poprzez wcześniejszą ustaloną sekwencję 

– Step – pomiar, w którym mamy możliwość ustalić, co ile RPM i w jakich odstępach czasu ma nastąpić wzrost obrotów silnika

Magnetto – tuning samochodów, chiptuning motocykli, hamownia motocyklowa Łódź

Diagnostyka komputerowa samochodu

Każdy chiptuning zaczynamy od diagnostyki i kontroli podzespołów sterowania silnika, między innymi parametry:

turbosprężarki

wtrysków

stopnia zanieczyszczenia filtra cząstek stałych

analiza spalin

i wiele innych

Specjalistyczny sprzęt, doświadczenie i hamownia obciążeniowa pozwalają nam na diagnostykę i weryfikację pełnej sprawności pracy danej jednostki napędowej.

Hamownia Łódź Przy pomiarach na hamowni obciążeniowej mamy możliwość weryfikacji parametrów przy maksymalnym potrzebnym obciążeniu silnika.

Aby poprawnie wykonać chiptuning potrzebny jest również pomiar logów dynamicznych, na których będziemy bazować modyfikując oprogramowanie, aby uzyskać jak najlepsze parametry pracy silnika.

Dowiedz się więcej

Wieloletnie doświadczenie w diagnostyce  i naprawie elektroniki pojazdowej pozwala nam szybko zdiagnozować i wyeliminować usterki stwierdzone przy pomiarze danej jednostki.

Podstawą do wykonania modyfikacji chiptuningu jest 100% sprawność silnika jak i jego podzespołów.

Zajmujemy się również serwisem i wyłączaniem filtrów cząstek stałych DPF, FAP jak również zaworów EGR i systemów AdBlue. 

Gdy już mamy pewność 100% sprawności danego silnika, kolejnym krokiem aby wykonać chiptuning jest odczyt zawartości oprogramowania z jednostki sterującej silnika ECU. 

Odczyt wykonujemy poprzez złącze diagnostyczne OBDII, BENCH lub porty BDM, J-TAG, BOOT-mode.

Mając już odpowiednio odczytaną zawartość oprogramowania, możemy zacząć jego modyfikację, w szczególności bazując na pomiarach logów dynamicznych.

Z map znajdujących się w oprogramowaniu mamy możliwość wyliczenia jaką moc (HP) i moment obrotowy (NM) możemy uzyskać z 1mg paliwa, dzięki czemu precyzyjnie obliczamy stosunek mieszanki paliwowo-powietrznej pozwalającej nam uzyskać oczekiwane i przewidziane przyrosty HP i NM.

Oczywiście jest wiele innych map, które trzeba przeanalizować i dostosować, aby uzyskać jak najlepsze parametry pracy silnika.

Hamownia samochodowa Łódź, Hamownia motocyklowa Łódź

Po wgraniu odpowiednio zmodyfikowanego oprogramowania ponownie przystępujemy do pomiarów i logów dynamicznych na hamowni w trybie steady rpm (stałych obrotów), aby przeanalizować parametry pracy silnika i ewentualnie wprowadzić poprawki. Pomiarów jest kilka w różnym zakresie obrotów i obciążenia. Jeżeli pomiary i parametry pracy silnika są prawidłowe przełączamy tryb hamowni w analizę drogową, tzw. ramp i dokonujemy pomiarów mocy i momentu obrotowego w całym zakresie obrotów silnika.

Hamownia samochodowa Łódź

Hamownia motocyklowa Łódź

Hamownia - wykres z hamowni