Hamownia Łódż

Hamownia 4x4

HAMOWNIA POSIADA TAKIE RODZAJE HAMOWNI JAK:

W inżynierii motoryzacyjnej stosowane są dwa rodzaje hamowni:
  • Hamownia podwoziowa
  • Hamownia silnikowa
W przypadku firm specjalizujących się w tuningu pojazdów samochodowych, najczęściej stosuje się hamownie podwoziowe, które dzieli się na dwie grupy:
  • hamownia inercyjna
Inaczej mówiąc hamownia bezwładnościowa, obciążeniem jednostki napędowej jest masa rolek, często również dokładane są koła zamachowe o dużej inercji, aby zwiększyć obiążenie jednostki napędowej. Pomiar taki wykonany jest w momencie przyspieszania pojazdu na rolkach bez udziału hamulców. Czym większa inercja rolek lub koła zamachowego, tym większej mocy pojazd może być poddany pomiarowi. Silnik spalinowy, aby wytworzyć maksymalny dostępny moment obrotowy musi być odpowiednio obciążony, dlatego silniki turbodoładowane dużej mocy niestety nie mogą być odpowiednio analizowane na hamowni inercyjnej o małej inercji własnej.
  • hamownia obciążeniowa – Taka jest na wyposażeniu Firmy MAGNETTO – Hamownia Łódź Hamownia Motocyklowa
W budowie takiej hamowni do obciążenia stosowane są hamulce, między innymi hamulec elektrowirowy – „Hamulec elektrowirowy obciąża badany silnik, momentem powstającym w wyniku generowania prądów wirowych w obwodzie magnetycznym hamulca. Jest to prądnica której sprawność jest równa zero.” Czyli cała energia doprowadzona do hamulca jest zamieniana na ciepło
hamulec elektrowirowy, hamownia Lodz

JAK DZIAŁA HAMULEC ELEKTROWIROWY

Wirnik, który obraca się w polu magnetycznym wytwarza wahania indukcji magnetycznej, kiedy w danym położeniu jest ZĄB wirnika do stanu, i jego położenie przejmuje WRĄB.

W skrócie wyjaśniając 🙂 rolki pod kołami napędzającymi nawierają moment obrotowy na wałek hamulca elektrowirowego. Poprzez masywne części (tarcze hamulca) i cewki indukcyjne wytwarzane prądy wirowe mogą wytworzyć hamujący moment obrotowy nawet 1000 NM, a i więcej w zależności od wielkości hamulca. 

Siła hamowania zmieniana jest wprost proporcjonalnie do zmiany prądu przepływającego przez cewki indukcyjne hamulca hamowni.

Głównym elementem mierzącym moment obrotowy naszej jednostki jest zamontowany na hamulcu tak zwany „Siłomierz naciskowy”

Zbierane dane z siłomierza są analizowane i przetwarzane przez oprogramowanie hamowni, ustalając jakie prądy mają płynąć przez nasz hamulec wirowy, a zarazem dokonywać pomiarów jakie zadaliśmy w software i podając dokładne wartości pomiarowe. 

Jak działa Hamownia i dlaczego warto wybrać?

Nasz serwis wyposażony jest w wysokiej klasy HAMOWNIĘ PODWOZIOWĄ OBCIĄŻENIOWĄ niemieckiej firmy DynoKraft

Każdy profesionalny Tuning powinien być poddany szczegółowym analizom parametrów bieżących silnika przed jak i po modyfikacjach programowych. Podstawomym czynnikiem jest hamownia obciążeniowa, odpowiednie interfejsy diagnostyczne i logery parametrów pracy silnika.

Każdy pomiar jest również poddany korekcji DIN 70020.

Moc silnika spalinowego jest uzależniona również od warunków atmosferycznych.

Dla przykładu pomiar auta w temperaturze otoczenia 10* i ciśnieniu atmosferycznym 1000 hPa – Moment obrotowy będzie inny gdy zmienią się warunki, np.Temperatura otoczenia 30* i 990 hPa- przy takich warunkach silnik uzyska mniejszy moment obrotowy!

Dlatego stosuje się znormalizowane wartości pomiaru ( norma DIN 70020 ).

Nasze Hamownie wyposażone są w stacje pogodowe, które przesyłaja do softwaru informacje o temperaturze otoczenia, ciśnieniu atmosferycznym i wilgotności powietrza.

HAMOWNIA MOTOCYKLOWA również posiada wszystkie opcje pomiarowe jakie posiada hamownia samochodowa.

Na każdym wykresie podane są wartości korekcji względem warunków atmosferycznych.

Producenci pojazdów podają w szczególności moc i moment seryjny jako moc na silniku!

pomiar samochodu z hamownia Lodz Magnetto

Nasza hamownia podaje również moc i moment na kołach, co to oznacza ?

Każdy mechanizm, który bierze udział w napędzaniu pojazdu w ruch, wpływa na straty mocy i momentu naszego auta, dodatkowo opory toczenia itp…

Software Hamowni wylicza te straty podając wartość mocy jaką mamy na kołach.

Po osiągnięciu maksymalnych obrotów silnika podczas pomiaru, oprogramowanie hamowni każe nam wrzucić bieg neutralny i odczekać aż samoistnie spadnie prędkość kół, dzięki czemu wyliczane są straty mocy i momentu.

Jak już państwo zauważyliście podaje się moc (KM) i moment obrotowy (Nm) ale tak naprawdę hamownie mierzą tylko moment obrotowy, wartość mocy jako konie mechaniczne są wartością wyliczaną z prostego wzoru!

 

Dla przykładu na naszym wykresie podając wartość momentu (Nm) i obrotów ( rpm ) wyliczymy Moc (KM).

Największą moc (KM) naszego auta mamy przy 3721 rpm (145 KM),  moment obrotowy wynosi wtedy ok 275 Nm

275 x 3721 / 7023.5 = 145 KM 

HAMOWNIA MOTOCYKLOWA w ten sam sposób wylicza moc  motocykla.

 

PONIŻEJ POSTARAM SIĘ W PROSTY SPOSÓB WYJAŚNIĆ PRZYKŁAD ANALIZY MAP STEROWANIA SILNIKA I PRZEŁOŻENIE ICH NA MOC I MOMENT OBROTOWY

⚠️Rys.1  Mapa limitera dawki wtryskiwanego paliwa względem temperatury (zabezpieczenie termiczne ).

Widzimy, że wartość dawki w zakresie obrotów silnika jest liniowa od 10% do 100 %

a powyżej 100 % drastycznie spada (zmniejszenie dawki, aby zmniejszyć temp. spalin )

⚠️Rys.2 Wykres rzeczywistej dawki paliwa w czasie pomiaru na hamowni  

⚠️Rys.3 Wykres z hamowni

Temperatura spalin nowoczesnych silników turbodoładowanych jest uzależniona od wielu czynników i sięga nawet 850 stopni.. a czasem i więcej…

Dlatego w mapach oprogramowania ECU mamy limitery i zabezpieczenia termiczne, które trzeba dokładnie przeliczyć w momencie ich zmian, aby nie doszło do uszkodzenia jednostki przez nieumiejętny tuning 

⚠️Na wykresie z pomiarów naszego fiata  (Rys.3) widać że moc (hp) i moment (Nm) spadają (w okolicy 2500 Rpm ) 

Widać, również na wartościach rzeczywistych dawki (Rys.2) 

Spadek z 82 mg na 67 mg, jest to efekt mapy limitera zabezpieczającego (Rys.1)

 

analiza parametrów z hamownia Łódź, hamownia Lodz

Dlatego właśnie do profesjonalnych modyfikacji potrzebna jest HAMOWNIA OBCIĄŻENIOWA i odpowiedni osprzęt do diagnostyki…jak i duża wiedza tunera !

Każdy parametr musi być przeanalizowany względem pomiaru i wartości mocy i momentu, aby być pewnym czy modyfikacje zostały odpowiednio przeprowadzone i tuning jest bezpieczny !

HAMOWNIA DynoKraft jaką posiadamy ma kilka wariantów pomiarowych, między innymi możliwość pomiarów w trybach drogowych !

CO TO OZNACZA ?

Jadąc autem z jednostajną prędkością na równej drodze komputer silnika dawkuje odpowiednią ilość paliwa np 40mg, ale gdy zaczynamy podjeżdżać pod górkę, komputer aby uzyskać żądany przez pedał przyspieszenia moment obrotowy zwiększy dawkę paliwa Np do 55mg, przy wzroście dawki o 15mg wiele parametrów pracy się zmienia !

Dzięki hamowni obciążeniowej, w której można zasymulować tryb drogowy, mamy możliwość dokładnej analizy wszystkich parametrów w całym zakresie obrotów i obciążenia silnika.

Hamownia silnikowa oraz inne:

hamownia motocyklowa Łódź, hamownia Magnetto, hamownia motocyklowa Lodz

HAMOWNIA MOTOCYKLOWA

Hamownia motocyklowa posiada takie same możliwości pomiarowe Profesjonalny TUNING MOTOCYKLA również musi być poprzedzony analizą na hamowni motocyklowej w różnych trybach pomiarowych. Hamownia motocyklowa łódź-to innowacyjne możliwości pomiarowe.

hamownia 4x4 Łódź, hamownia 4x4 Lodz

HAMOWNIA DROGOWA DynoPro 4X4

Pomiary na Hamowni drogowej nie różnią się niczym od pomiarów na hamowni podwoziowej, lecz pomiar jest wykonywany podczas jazdy autem i do tego potrzebujemy prosty odcinek drogi. Kluczowym elementem dokładnych pomiarów jest rzeczywista waga pojazdu, aby pomiar był prawidłowy (również taką wagę posiadamy).