Wpis: Czy auta elektryczne są przyszłością?

Historia pojawienia się pierwszych pojazdów elektrycznych sięga jeszcze XIX wieku. Nie jest zatem w pełni prawdą fakt, że samochody te powstały wskutek wzmożonego zapotrzebowania na ochronę środowiska. Nie da się jednak ukryć, że obecnie jest to jeden z głównych powodów, dla którego wiele osób decyduje się na zakup tak zwanego elektryka. Czy zatem auta elektryczne są przyszłością? Dla kogo obecnie przeznaczone są te pojazdy? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Samochód elektryczny – co go wyróżnia?

Pojazd ten nie różni się wizualnie od tradycyjnego samochodu, z pewnością natomiast odróżnia go rodzaj zamontowanego silnika. Auta elektryczne są napędzane prądem. Ponadto pod maską można znaleźć jeszcze sterowniki oraz zestaw akumulatorów. Co ciekawe, moment obrotowy w silniku elektrycznym jest już dostępny od tak zwanej zerowej prędkości, dzięki temu pojazdy te wyróżniają się dużo większą dynamiką, a jazda nimi jest dużo przyjemniejsza. W samochodach elektrycznych nie ma sprzęgła, zatem są one wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

Czy zakup auta elektrycznego wiąże się ze wsparciem środowiska?

Trzeba przyznać, że napęd elektryczny jest w pełni ekologiczny. Samochody te nie produkują szkodliwych dla środowiska spalin, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych aut, poruszających się obecnie po drogach. Co więcej, podróżując autem na prąd, nie musisz obawiać się, że nastąpi jakikolwiek wyciek substancji szkodliwych, np. benzyny lub oleju. Praca silnika elektrycznego jest niezwykle cicha, spopularyzowanie elektryków zmniejszyłoby zatem zapotrzebowanie na produkcję i montaż ekranów akustycznych.

Mimo wszystko trzeba wspomnieć, że obecnie produkcja baterii litowo-jonowych, które montowane są w tych pojazdach, niezwykle obarcza środowisko, ponieważ do wytworzenia akumulatorów potrzeba zużyć sporo energii. Co więcej, samochody te zasilane są prądem, aby je zatem naładować, ponownie potrzebna jest energia elektryczna. Jak wiadomo, mimo że OZE prężnie się w Polsce rozwijają, nadal nie na takim poziomie, by w pełni umożliwić częste ładowanie akumulatorów samochodów elektrycznych.

Dla kogo są auta elektryczne?

Nie da się ukryć, że auta te przeznaczone są obecnie głównie dla osób, które mają fundusze, a także poruszają się przede wszystkim po aglomeracjach miejskich. Większość tych pojazdów musi być ładowana co mniej więcej 200 km, dlatego nie sprawdzą się na dłuższe trasy. Co więcej, trzeba mieć stały dostęp do garażu z gniazdkiem, w którym płynie prąd lub dysponować miejscem do regularnego ładowania baterii w aucie.

Samochody elektryczne – czy są przyszłością?

Warto zaznaczyć, że zainteresowanie pojazdami elektrycznymi stale rośnie. Polacy przede wszystkim zwracają uwagę na aspekt ekologiczny, a także na cichą pracę silników. Można sądzić, że z biegiem lat baterie staną się wydajniejsze, a punktów umożliwiających ładowanie aut, będzie przybywać. Technologia mocno i szybko się rozwija, co widać, porównując choćby obecne czasy do minionej dekady. Dlatego samochody elektryczne z pewnością staną się w przyszłości dużo łatwiej dostępne oraz powszechniejsze. Być może nastąpi to w ciągu kilkunastu najbliższych lat.

Coraz więcej osób interesuje się technologią samochodów elektrycznych. Pojazdy te wyróżniają się między innymi lepszą dynamiką jazdy oraz cichą pracą silnika. Dzięki temu, że zasilane są energią elektryczną nie emitują szkodliwych związków do atmosfery. Ich pozytywny wpływ na środowisko sprawia, że będą stawać się coraz popularniejsze. Pojazdy elektryczne są zatem przyszłością motoryzacji.