Szybsze i zwrotniejsze auto to marzenie wielu osób, szczególnie tych, którzy chcieliby poruszać się pojazdem o nieco zwiększonej mocy, jednak ich samochód takiej nie posiada. W łatwy sposób jednak można skutecznie „podrasować” trochę elektronikę samochodu tak, by stało się szybsze i paliło dodatkowo mniej paliwa. Tego typu przeróbki nazywa się chiptuningiem. W jaki sposób on działa, a także, jak współpracuje z dodatkowym tuningiem? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Chiptuning – co to jest?
Chiptuningiem nazywa się elektroniczne zwiększenie mocy silnika w pojazdach. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że podnosi nieco bezpieczeństwo poruszania się po drodze, ale także daje radość z samej jazdy. Jak działa chiptuning? Przeróbek można dokonywać w profesjonalnych warsztatach na tak zwanych hamowniach, gdzie specjaliści tuningują pojazdy w sposób legalny, wykorzystując rezerwy mocy, jakie zostały określone przez producenta dla danej marki auta. Największe rezerwy można spotkać w samochodach z turbosprężarkami, ale w niektórych pojazdach bez turbiny również takowe są uwzględniane przez producenta. Warto jednak pamiętać, że chiptuning sprawdza się jedynie wtedy, gdy samochód jest zadbany, pozbawiony usterek, ma regularnie wymieniane filtry i olej.
Chiptuning a dodatkowy tuning – czy warto?
Co ciekawe, niektórzy do zwiększenia mocy pojazdów wykorzystują inne tuning boxy, które podłączane są bezpośrednio przed jednostką sterującą układu zapłonowego OEM. Tego typu urządzenie również powoduje wzrost mocy samochodu, a jego zaletą jest fakt, że oryginalne oprogramowanie nie jest w żaden sposób zmieniane. Wadą z pewnością jest jednak to, że w samochodzie może zapalić się lampka kontroli silnika, gdyż wykryje on w pewien sposób nierozpoznawalne oprogramowanie.
Co ciekawe, wielu zastanawia się, czy można zastosować w pojazdach oba rozwiązania i wykonać chiptuning w momencie, gdy przed jednostką OEM znajduje się już tuning box. Istnieje kilka założeń na ten temat, jedne z nich mówi o tym, że przeważać będzie oprogramowanie silniejsze, a samochód nie zwiększy podwójnie swojej mocy. Warto jednak od razu zaznaczyć, że tuning box nie ingeruje bezpośrednio w oryginalne oprogramowanie silnika, dlatego nie byłby w stanie przeważyć nad zwiększeniem mocy. Urządzenie może jedynie w pewien sposób manipulować pomiarami.
Z pewnością o wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest wykonanie wyłącznie chiptuningu w profesjonalnym warsztacie. Tuning ten jest w taki sposób przeprowadzony, że pomimo tego, iż oprogramowanie jest przesterowane, cały silnik pracuje w taki sposób, jakby w pojeździe nie doszło do żadnej ingerencji. Pozwala to oczywiście uniknąć błędów. W przypadku wykorzystania obu metod, czyli chiptuningu i montażu tuning boxu, w łatwy sposób może dojść zwyczajnie do awarii elektroniki w aucie i tym samym pojazd będzie wymagał naprawy.
Chiptuning polega na zwiększeniu mocy pojazdów, dzięki wykorzystaniu rezerw producenta. Proces ten jest w pełni legalny i powinien być wykonywany w profesjonalnych warsztatach. Tuning boxy natomiast montuje się przed jednostką sterującą OEM, jego zastosowanie może powodować zapalenie się kontrolki błędu silniki, tzw. check engine. Nie jest zalecane zastosowanie obu metod, ponieważ w ten sposób może dojść nawet do awarii elektroniki w pojeździe.