Wpis: Chiptuning a LPG

Czy można tuningować auta z instalacją gazową? Tak, ale pod warunkiem, że z głową i pod okiem doświadczonego specjalisty. Gaz jest formą napędzania silnika, który pod warunkiem odpowiedniego tuningowania będzie dobrze spełniał swoją rolę. Fachowiec wykonujący chiptuning auta z instalacją gazową, musi brać pod uwagę ustawienie zapłonu, wypalanie gniazd zaworowych w określonych modelach silników i odpowiednie strojenie. W niektórych przypadkach, w których strojenie zostanie odpowiednio przeprowadzone, można uzyskać na LPG nawet nieco większą wydajność silnika niż na benzynie. Po poprawnie przeprowadzonym chiptuningu wzrośnie moc silnika, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia gazu. 

Co daje chiptuning?

Chiptuning to elektroniczne zwiększanie mocy i momentu obrotowego sterownika silnikowego. Taki proces ma na celu poprawę osiąganych przez sterownik wartości i  zwiększenie bezpieczeństwa, a co więcej, redukuje  koszty paliwa. Za pomocą chiptuningu można modyfikować parametry takie, jak czas wtrysku, moment zapłonu, maksymalna liczba obrotów silnika, czy maksymalna prędkość i doładowanie. Chiptuning umożliwia przyrost mocy silnika nawet do 25% bez ingerencji w jego podzespoły. Wszystko to jest możliwe dzięki temu, że producenci samochodów zostawiają dość spory margines wielu parametrów. Możemy bezpiecznie wydobyć parametry silnika, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. 

Czy chiptuning auta z LPG jest bezpieczny?

Żeby chiptuning był  skrojony na miarę danego silnika, należy przed przystąpieniem do  prac, należy wykonać wszystkie niezbędne pomiary, diagnostykę komputerową, czy kontrolę szczelności i sprawności silnika. Nie wystarczy wykonać samych pomiarów mocy, czy momentu obrotowego, a wykonywanie chiptuningu na ślepo, bez odpowiednio przeprowadzonej diagnostyki na hamowni, może ciągnąć za sobą wiele niepotrzebnych uszkodzeń. Przed przystąpieniem do chiptuningu naprawia się wszystkie usterki, które również mogą mieć wpływ na pogorszenie parametrów i znaczny spadek mocy. Warto więc zadbać nie tylko o stan opon, klocków i tarczy, ale również układ hamulcowy i jezdny. Poprawnie przeprowadzony chiptuning u doświadczonego mechanika, poprzedzony odpowiednią diagnostyką jest nie tylko bezpieczny, ale może wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa poruszania się samochodem.

Istnieją różne metody chiptuningu. Nieinwazyjny chiptuning nieingerujący w oprogramowanie wykonuje się na pojazdach, które wciąż są na gwarancji, ponieważ wprowadzanie bardziej inwazyjnych modyfikacji, może być podstawą do utraty gwarancji. Komputer pokładowy pamięta każdą aktualizację i usterkę, zatem zostaną one natychmiast wykryte w serwisie, podczas napraw gwarancyjnych. W autach, których gwarancja się już skończyła, najczęściej zaleca się intensywniejszą ingerencję, zmieniającą oprogramowanie.