Wpis: Czy warto robić chip tuning?

Dotychczas wykonanie tuningu kojarzyło się przede wszystkim z ingerowaniem w wygląd samochodu. Przerobienie pojazdu na typowo sportowy budzi skrajne emocje, niektórzy uważają, że jest to świetny zabieg poprawiający wygląd, natomiast bardzo wiele osób jest przeciwnych tej modernizacji. Chip tuning jest całkowicie innym procesem, ponieważ nie wpływa na wygląd samego auta, natomiast polepsza jego osiągi w legalny sposób. Poprawa wydajności jest związana wyłącznie ze zwiększeniem mocy silnika i momentu obrotowego. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne oprogramowanie. Czy rzeczywiście warto robić chip tuning? Jakie są jego efekty?

Chip tuning – co to?

Elektroniczna modyfikacja oprogramowania komputera sterującego ECU jednostką napędową po to, aby zwiększyć moc. W ten sposób można zdefiniować pojęcie chip tuningu. Warto wiedzieć, że proces ten przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego mechanika, w profesjonalnym warsztacie samochodowym z zachowaniem wszelkich norm emisji spalin. Chip tuning polega przede wszystkim na wydobyciu rezerw pozostawionych przez producenta samochodu. Rezerwy te są po to, by zwiększyć trwałość silnika i ochronić go przed awariami, które są spowodowane niewłaściwą eksploatacją.

Producenci samochodów zazwyczaj zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy właściciel pojazdu tankuje paliwo wysokiej jakości, a także zmienia na czas wszystkie potrzebne filtry. Dlatego wpisują oni zwykle takie wartości ECU, aby zapewnić jak największą trwałość silnikowi. Konsekwencją tego jest fakt, że nie osiąga on swojego potencjału pod względem mocy i momentu obrotowego.

Dzięki wykonaniu chip tuningu można wzmocnić silnik. Co ciekawe, już jedynie poprawa osiągów o 10% daje naprawdę świetne i odczuwalne efekty. Samochód staje się dynamiczny, bezpieczny i dodatkowo zużywa mniej paliwa. Bardzo często na tego typu zabieg decydują się osoby, które uwielbiają szybką jazdę, a także właściciele pojazdów większych, rodzinnych, a nawet kamperów.

Na czym polega chip tuning?

Cała modyfikacja rozpoczyna się od konkretnej diagnostyki stanu technicznego silnika na specjalnej hamowni. W sprzęt ten wyposażone są wyłącznie sprawdzone i profesjonalne warsztaty. Dzięki temu zabiegowi można wykluczyć wszelkie awarie i usterki, które mogłyby dyskwalifikować samochód do wykonania chip tuningu. Warto wiedzieć, że wielu właścicieli decyduje się także na zaślepienie niektórych filtrów cząsteczek i układów w samochodzie. Jeśli auto jest sprawne, mechanik montuje oprogramowanie bezpośrednio do sterownika. W starszych pojazdach polega to na wylutowaniu i przeprogramowaniu pamięci eprom. Warto pamiętać, że chip tuning można przeprowadzać jedynie w samochodach, które mają instalację elektryczną.

Chip tuning- zalety

Wykonanie chip tuningu ma wbrew pozorom wiele zalet. Przede wszystkim przedkłada się na mniejsze zużycie paliwa, ponieważ jest lepsza wydajność spalania. Ponadto zwiększa się dynamika i zwrotność samochodu, a co za tym idzie, także łatwiej i bezpieczniej wykonuje się różnorodne manewry podczas jazdy. O wiele bardziej komfortowo prowadzi się również samochód. Jak wiadomo, chip tuning przyczynia się również do zwiększenia mocy i momentu obrotowego.

Wykonanie chip tuningu nie polega na zmianie wyglądu samochodu, a jedynie na wgraniu specjalnego programu, który pomoże zwiększyć moc i moment obrotowy auta. Są to główne zalety, dla których wiele osób decyduje się na ten rodzaj tuningu, Warto zdecydować się również na przerobienie samochodu w ten sposób, gdyż pojazd podczas jazdy zużywa mniej paliwa.